Bibliotekoznawstwo i informacja naukowa

Cel

Słuchacze podczas studiów podyplomowych zdobywają wiedzę z zakresu bibliotekoznawstwa, czytelnictwa, literatury, a także informacji naukowej. Ponadto nabywają umiejętności praktycznego tworzenia księgozbiorów i ich katalogów ‘papierowych’ oraz komputerowych, a jednocześnie wdrażają się do posługiwania się w pracy bibliotecznej nowoczesnymi technologiami informacyjnymi (komputerami, mediami, mass mediami, Internetem). Słuchacze otrzymują także merytoryczne i metodyczne przygotowanie do prowadzenia zajęć w zakresie edukacji medialnej i czytelniczej. Dodatkowo, w wyniku studiów nabędą praktyczne umiejętności tworzenia słowno-wizualnych materiałów dydaktycznych, stron internetowych oraz gazetek szkolnych. Co ważne, absolwenci studiów nabywają uprawnienia do pracy w różnych typach bibliotek.  

Adresaci

Studia podyplomowe przeznaczone są zarówno dla nauczycieli zamierzających rozszerzyć swoje kwalifikacje jak i dla absolwentów wyższych uczelni posiadających tytuł magistra albo licencjata, a chcących podjąć pracę w różnych typach bibliotek.

 

Plan studiów

 • Historia książki i bibliotek
 • Bibliotekarstwo
 • Podstawy nauki o książce
 • Informacja naukowa i źródła informacji
 • Czytelnictwo
 • Wykorzystanie elektronicznych narzędzi w pracy bibliotekarskiej
 • Literatura współczesna
 • Literatura dziecięca i młodzieżowa
 • Komputerowe systemy biblioteczno-informacyjne
 • Prasa i czasopisma
 • Edukacja medialna
 • Biblioterapia
 • Zajęcia w bibliotece skomputeryzowanej

 Opinie słuchaczy i absolwentów

Jestem zadowolona z toku studiów. Zajęcia interesujące, wykładowcy życzliwi i kompetentni. Obsługa administracyjna doskonała. To przyjemność studiować w takich warunkach.

Katarzyna Popowicz

Bardzo polecam studiowanie w CSP Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzani a w Rzeszowie. Studia na wysokim poziomie. Wykładowcy bardzo uprzejmi oraz potrafiący przekazać wiedzę.

Justyna Bednarz

Warto zainwestować w studia na WSIiZ. Wysoka jakość kształcenia, możliwość korzystania z różnorodnych narzędzi multimedialnych, przetestowania użyteczności przekazywanych informacji, atmosfera partnerstwa i współpracy.

Małgorzata Pieprzak

Zajęcia na studiach podyplomowych były prowadzone rzetelnie, konkretnie i na temat. Organizacja zajęć przebiegała bez większych zakłóceń. Myślę, że wiedza tutaj zdobyta przyda się w pracy bibliotekarza.

Bernadeta Skiba

Dobra organizacja studiów, zdobyte wiadomości i umiejętności można wykorzystać w pracy bibliotekarza, mili i merytoryczni wykładowcy. Zapoznanie z różnego rodzaju narzędziami które można wykorzystać w pracy. Mogą one zachęcić dzieci i młodzież do czytelnictwa.

Justyna Skrzypek

Uczelnia spełniła moje oczekiwania. Prowadzący byli życzliwi i wykazywali się ogromną wyrozumiałością. Nauka była przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem.

Katarzyna Foder

Organizacja studiów spełniła moje oczekiwania. Zajęcia prowadzone były w przyjemnej atmosferze. Wykładowcy mili i pomocni. Myślę, że mogę polecić innym tę uczelnię.

Natalia Węgiel

Fachowość, dobre przygotowanie wykładowców, dobra organizacja zajęć.

Monika Gruszecka

Organizacja studiów – bezbłędna, nawet jeśli coś komuś nie pasowało, nie było problemu np. ze zmianą terminu. Poziom merytoryczny wykładów – wysoki, zresztą jak samo przygotowanie wykładowców. Atmosfera – wspaniała.

Agnieszka Grzybowska

Studia podyplomowe spełniły moje oczekiwania w zakresie uzyskania dodatkowych kwalifikacji. Organizacja studiów bardzo dobra, uwzględnia specyfikę kierunku ( w większości są to zajęcia przydatne, praktyczne) oraz fakt, że studiują tu nauczyciele. Poziom merytoryczny studiów był zróżnicowany, tak jak sposób prowadzenia zajęć. Atmosfera podczas studiów bardzo miła, przyjazna. Wykładowcy także przyjaźni, mniej lub bardziej wymagający, ale skłonni do ustępstw :). Nikt nie stresował niepotrzebnie na żadnych zaliczeniach ani egzaminach, a zwłaszcza na egzaminie końcowym – bardzo sympatycznie.

Anna Hałoń

Łatwy i dogodny kontakt w relacji student- dziekanat, student – wykładowca. Przepływ informacji na najwyższym poziomie, wykładowcy otwarci dla studentów, zawsze przygotowani do zajęć, zajęcia powadzone merytorycznie, konkretnie.

Beata Zima 

Bardzo dobra organizacja studiów, przyjaźni, bardzo kompetentni wykładowcy. Przyjazna atmosfera- studiowało się bardzo przyjemnie- aż żałuję że od wrześnie jednak nie będę pracować w bibliotece bo naprawdę zainspirowaliście mnie.

Jadwiga Rożko

Dobra organizacja studiów, wiedza i umiejętności zdobyte w trakcie studiów są bardzo praktyczne w pracy bibliotekarza. Wykładowcy pomocni i wyrozumiali.

Marzena Daniel

Świetna atmosfera,  profesjonalnie prowadzone zajęcia, wykładowcy – pasjonaci. W miejsce stresu świadomie poszerzanie wiedzy i umiejętności.

Magdalena Baran 

Świetna organizacja studiów wysoki poziom merytoryczny zajęć. Miła atmosfera, sprzyjająca zdobywaniu i pogłębianiu wiedzy.

Elżbieta Brynecka 

Polecam studia podyplomowe w WSIZ. Zajęcia są prowadzone w sposób merytoryczny i kompetentny. Wykładowców charakteryzuje wspaniała fachowość; prowadzący są mili i życzliwi. Atmosfera – świetna, przyjaźni ludzie. Warto podkreślić niezwykłą wyrozumiałość państwa prowadzących ( np. zmiana terminów) w związku z naszymi studenckimi życiowymi problemami.

Edyta Dolecka- Rychel

Wysoki poziom wykładowców atmosfera sprzyjająca studiowaniu, dobra organizacja. 

Joanna Kopacka

Pierwszą najważniejsza zaletą jest organizacja studiów, która spełnia moje oczekiwania. Wykładowcy są bardzo dobrze przygotowani merytorycznie, prowadzą zajęcia w bardzo ciekawy i przystępny sposób. Wiedzę zdobytą na zajęciach z powodzeniem wykorzystuję w swojej pracy. Panie pracujące w sekretariacie studiów podyplomowych tworzą bardzo dobrą atmosferę, są życzliwe i pomocne. Z powodzeniem mogę polecić te studia znajomym.

Agnieszka Hasiak

Organizacja studiów spełnia moje oczekiwania, uczelnia dobrze wyposażona, zajęcia na wysokim poziomie merytorycznym, profesjonalnie przygotowani wykładowców, bardzo miła atmosfera podczas zajęć.

Renata Karp

Ciekawy program, kompetentni wykładowcy, solidna organizacja, życzliwa atmosfera.

Barbara Sieczkowska 

Studia były zorganizowane w sposób bardzo dobry, przepływ informacji czytelny na bieżąco. Wykładowcy zawsze przygotowani bardzo dobrze, sympatyczni. Przyjazna atmosfera na zięciach. Studia podyplomowe w CSP spełniły moje oczekiwania, zdecydowania polecam studia na WSIiZ.

Katarzyna Stopyra

Podobał mi się sposób prowadzenia zajęć. Wiele z nich opierało się nie tylko o przekaz teoretyczny, ale również, albo przede wszystkim na zajęciach praktycznych. Zawsze panowała mila atmosfera, a każde zajęcia były ciekawe i inne, więc się na nich nie nudziłam. 

Joanna Padykuła

Zajęcia prowadzone w sposób przyjazny, dostosowany do oczekiwań studenta. Nastawienie na umiejętności praktyczne. Godne polecenia.

Joanna Mazurek

Organizacja studiów bardzo dobra, wszystkie informacje podawane na bieżąco. Wykładowcy bardzo dobrze przygotowani merytorycznie w czasie studiów miła i sympatyczna atmosfera.

Agnieszka Maziopa

Bardzo dobra organizacja studiów, wykładowcy to osoby kompetentne, umiejące w zrozumiały sposób przekazać swoją wiedzę. Atmosfera bardzo przyjazna.

Jolanta Piersiak

Organizacja studiów przemyślana, dostosowana do możliwości osób pracujących. Pomieszczenia ładne, czyste, ciepłe.  Wykłady prowadzone profesjonalnie, z uwzględnieniem potrzeb studentów. Obsługa CSP bez zarzutu. Dobra, niekiedy rodzinna atmosfera podczas zjazdów. Ocena całego procesu kształcenia- Bardzo dobry.

Barbara Śliwa

Studia podyplomowe, które ukończyłam są godne polecenia, bo przedmioty i sposób prowadzenia zajęć świetnie przygotowują słuchaczy do zawodu bibliotekarza. Kto efektywnie uczestniczył w zajęciach z pewnością będzie świetnym pracownikiem biblioteki.

Agata Wróbel

Studia przebiegły w miłej atmosferze. Poznałam wielu wspaniałych ludzi( kadra naukowa i studenci). Uczelnia dba o interesy studentów CSP- na medal.

Beata Załuska 

Studia dają praktyczne i teoretyczne przygotowanie do pracy w zawodzie bibliotekarza.

Małgorzata Mizyn

Studia spełniły moje oczekiwania, zajęcia prowadzone były w ciekawy sposób, wykształcona kadra. Zdobyta wiedza będzie przydatna w zawodzie bibliotekarza. Świetna organizacja zajęć. Polecam, miła atmosfera.

Anna Małysza

Studia na kierunku Bibliotekoznawstwo spełniły moje oczekiwania- organizacja studiów, poziom merytoryczny są na najwyższym poziomie. Wykładowcy i atmosfera bardzo przyjazna. Polecam serdecznie .

Jadwiga Więckowicz-Kopacz

Jestem bardzo zadowolona, profesjonalnie w miłej atmosferze. Ciekawe.

Ewa Cwanek- Florek

Dobry kontakt z dziekanatem, profesjonalne podejście do nauczanych przedmiotów.

Monika Budaj

Dodatkowe informacje:

Czas trwania studiów: 2 semestry (258 godzin w tym 24 godz. projekt)
Opłata za semestr studiów: 1 800 zł (możliwość rozbicia na raty miesięczne)   
Opiekun merytoryczny kierunku: Renata Deręgowska
Program studiów:
Absolwenci studiów otrzymują:
 • Świadectwo Ukończenia Studiów Podyplomowych.
 • Certyfikat ukończenia kursu Wykorzystanie elektronicznych narzędzi w pracy bibliotekarskiej

Wymagane dokumenty:

 • kwestionariusz rekrutacyjny: wypełnij
 • kserokopia dyplomu ukończenia studiów wyższych, potwierdzona za zgodność z oryginałem,
 • kserokopia dowodu wpłaty opłaty rekrutacyjnej,
 • jedno zdjęcie

POZOSTAŁE KATEGORIE STUDIÓW PODYPLOMOWYCH